بکارگیری پلاسما جهت کاهش مصرف انرژی در فرایند کربونیزاسیون الیاف صنعتی

بکارگیری پلاسما جهت کاهش مصرف انرژی در فرایند کربونیزاسیون الیاف صنعتی

بخش مرکزی شرکت تجاری کامپوزیت­ها و الیاف کربن Teijin Group با نام Toho Tenax روشی جدید برای کربونیزاسیون مایکرو ویوی و نیز عملیات سطحی پلاسمایی ارائه داده­ اند که به کاهش انرژی و نیز کاهش انتشار کربن دی اکسید کمک می‌کند و در تولید واگن‌های قطاری تندرو، اتومبیل‌ها و هواپیماها کاربرد دارد.

 

شکل 1: پارچه بافته شده از الیاف کربن

 

در عملیات سطحی توسط پلاسما، مصرف انرژی برای انجام فرایند کربونیزاسیون در مقایسه با روش­های شیمیایی مرسوم، تا 50% کاهش نشان داده است. همچنین با انجام عملیات پلاسما که بسیار سریع بوده و مدت زمان آن کوتاه می‌­باشد، چسبندگی سطحی الیاف کربن به فاز تقویتکننده در ساخت کامپوزیت افزایش می‌یابد. این موضوع، می­تواند منجر به بهبود خواص مکانیکی کامپوزیت ساخته شده گردد. شکل 2 سطح مقطع کامپوزیت تولید شده از الیاف کربن با رزین اپوکسی بدون اعمال پلاسما و نیز با اعمال پلاسما را نشان می­دهد. مشاهده می­شود اعمال عملیات با پلاسما سبب بهبود چشمگیر چسبندگی الیاف به رزین می­گردد.

شکل 2: تصاویر میکروسکوپ الکترونی روبشی کامپوزیت با الیاف تقویتی کربن و رزین پلی استر، الف) الیاف کربن عملیات نشده، ب) الیاف کامپوزیتی عمل شده با پلاسما

الیاف کربن در صنایع هوا فضا کاربردهای متنوعی داشته و همچنین در صنایع اتومیبل سازی، واگن قطارهای تندرو، انرژی و محیط زیست به کار می‌روند. برای انجام فرایند کربونیزاسیون به روش­های مرسوم، انرژی زیادی مصرف شده و همچنین کربن دی اکسید زیادی منتشر می­شود. بکارگیری پلاسما در فرایند تکمیل آن، کاهش هر دو مورد را به میزان کاملا محسوس در پی دارد.


 

  • مرجع:
  • تاریخ درج: 1395/07/07

ثبت درخواست پیش فاکتور کاتالوگ عمومی نظر سنجی صندوق انتقادات و پیشنهادات عضویت در خبرنامه
طراحی سایت و سئو توسط کاسپید